Historie šachového klubu ŠK Hošťálkovice

Založení šachového klubu v Hošťálkovicích se datuje od roku 2001. 

Dne 10.5. 2001 byl šachový klub zaregistrován na Moravskoslezském krajském šachovém svazu pod názvem ŠK Hošťálkovice.

Mezi zakladatele patří:

Jan Peška, Roman Grzegorz, Rudolf Chamrád a František Sliška

Sezóny

Ročník 2001/2002 - Městská soutěž 2

První historický zápas našeho klubu byl sehrán dne 18. 10. 2001 proti družstvu Slavoj Poruba "D", který skončil výsledkem 0,5:4,5 ve prospěch našeho klubu. Po závěrečném 11. kole jsme se umístili na 2. místě a jelikož do Městské soutěže 1 postupovali první dvě družstva, tedy i náš klub, zaslouženě jsme postoupili!

 

Ročník 2002/2003 - Městská soutěž 1

Pohled na závěrečnou tabulku říkal následující: ŠK Hošťálkovice skončil se ziskem 10 bodů na 6. místě. Díky reorganizaci a taktéž kvůli tomu, že družstvo DPMO "C" nevyužilo právo postupu do Městského přeboru, náš klub opět postoupil a sice do Městského přeboru!

 

Ročník 2003/2004 - Městský přebor A družstvo, Městská soutěž 2 B družstvo

V této sezóně jsme postavili dvě družstva, "A" družstvo hrálo Městský přebor a "B" družstvo hrálo Městskou soutěž 2. Tento ročník již nebyl tak úspěšný jako předešlé dva, ukázala se síla Městského přeboru a naše "A" družstvo sestoupilo z předposledního místa. "B" družstvo skončilo v Městské soutěži 2 na pěkném 4. místě.

 

Ročník 2004/2005 - Městská soutěž 1

Pro tento ročník "B" družstvo nestavíme, vše se točí kolem jediného družstva. Suverénně jsme vyhráli Městskou soutěž 1 bez ztráty jediného bodu a vrátili se tak po roční přestávce zpět do Městského přeboru!

 

Ročník 2005/2006 - Městský přebor

Po předchozím postupu jsme si pro letošní sezónu stanovili hlavní cíl nesestoupit a udržet se v soutěži. Průběh sezóny byl však až nečekaně dobrý a nakonec jsme se umístili na velmi pěkném 2. místě. Pro příští sezónu se nic nemění, budeme hrát opět Městský přebor.

 

Ročník 2006/2007 - Městský přebor

Předešlé ročníky byly jako na houpačce, postupy, sestup, každou sezónu jiná soutěž. Nyní se již situace uklidnila, hráli jsme opět Městský přebor. Po jedenácti odehraných kolech jsme měli na kontě 16 bodů, skóre 44, 0 a 33 vyhraných partií. Celkové umístění: 6. ze dvanácti družstev.

 

Ročník 2007/2008 - Městský přebor

Dalo by se říci, že tato sezóna skončila co do umístění a zisku bodů velmi podobně jako ta předešlá. Konečné pořadí: 7. se ziskem 15 bodů, skóre 43, 5 a 29 vyhraných partií. Celkem bylo sehráno 11 kol, z toho jsme pět zápasů vyhráli a šestkrát jsme prohráli, bez jediné remízy.

 

Ročník 2008/2009 - Městský přebor

Tento ročník se jistě zapíše do historie šachového klubu ŠK Hošťálkovice zlatým písmem. Vybojovali jsme premiérový postup do Krajské soutěže 'A'! O šest bodů jsme utekli naším pronásledovatelům z týmu VOKD Poruba "D" a o další bod více týmu Slovan Ostrava 'A', za sezónu jsme osmkrát vyhráli, dvakrát remizovali a jen jednou prohráli. Posbírali jsme tak se skóre 51, 0 a 36-ti vyhranými partiemi 26 bodů. Gratulace k postupu!

 

Ročník 2009/2010 - Krajská soutěž 'A'

O účasti v této soutěži jsme se rozhodovali do poslední chvíle s obavou, zda si v ní důstojně zahrajeme. Nakonec jsme dali na Karlika Cyroně a do toho "žita" jsme nahlédli. Mužstvo jsme posílili o Ljuba Petrova a tak na prvních čtyřech šachovnicích jsme měli ještě zkušeného Laďu Píšu, na první šachovnici Davida Zinglara a stále se lepšícího Radovana Fialu, který za celou soutěž na čtvrté šachovnici prohrál pouze 2x. V soutěži jsme se nakonec s 9 body na 10. místě udrželi a začali myslet na nový ročník v Krajské soutěži.

 

Ročník 2010/2011 - Krajská soutěž "A"

Do této sezóny jsme už nastupovali s cílem se v soutěži udržet. Do mužstva se po delší pauze vrátil Vlastik Bayer a přišel i nový člen Tomáš Kolařík. Na soupisce jsme měli 13 hráčů. V tomto ročníku jsme se umístili ještě o jedno místo lépe než v předešlém ročníku, na 9. místě ale už pouze se sedmi body, které ale stačily na udržení. Konec tabulky byl velmi vyrovnaný, takže do poslední chvíle jsme nevěděli zda se udržíme. Za námi ještě nakonec skončili Petřvald, Fulnek a Mořkov B.

 

Ročník 2011/2012 - Krajská soutěž  "A"

V soutěži se pomalu zabydlujeme, ale pořád je to těsně nad tím pomyslným propadlištěm. Mužstvo bojuje a soutěž opět držíme. Bodů zase nic moc, nic méně 8 bodů za 2 výhry a 2 remízy opět stačí na 9. místo. Tady je třeba vyzvednout výborné výkony Ladi Píši a Radovana Fialy, kteří prohráli pouze jednou, ale taky ostatní šachisty, které nezlomily dílčí prohry a stále bojovali. Co se týká účasti, Ladik Suchý doposud nevynechal jediný zápas a to platí i o Ljubovi Petrovovi a Tomáši Kolaříkovi, příjemnému překvapení.

 

Ročník 2012/2013 - Krajská soutěž  "A"

Tento ročník pro nás dopadl nad očekávání velmi dobře. Se ziskem 16 bodů jsme se umístili na velmi pěkném 6. místě, v horní polovině tabulky. Od toho pomyslného propadliště jsme se tentokráte drželi od samého začátku sezóny v patřičné vzdálenosti.

Pět vítězství jedna remíza a pět porážek je doposud náš nejlepší výsledek v Krajské soutěži. Všem hráčům, kteří se podíleli na tomto výsledku patří poděkování.

 

Ročník 2013/2014 - Krajská soutěž "A"

Již pátou sezónu jsme odehráli v Krajské soutěži. Sestava se oproti loňské téměř nezměnila ovšem neznamenalo to, že loňský úspěšný výsledek se bude opakovat. Soupiska byla pro letošní sezónu napsána velmi dobře. Postavení Davida Zinglara na třetí a Romana Grzegorze na sedmé šachovnici slibovalo důležité body. Bohužel David odehrál pouze dva povinné zápasy a tak jsme hráli prakticky oslabeni celý zbytek soutěže. I v důležitých utkáních se nám nikdy nepodařilo postavit sestavu jakou jsme si plánovali před sezónou. Bylo to letos napínavé až do posledního kola,kdy jsme po prohraném zápase v Mořkově, museli čekat na výsledky Studénky a Kopřivnice B. Nakonec jsme skončili na 9. místě s 9 body ale když zvážíme, že sestupující na 11.místě měl bodů 8, tak opravdu to letos vyšlo na chlup.

 

Ročník 2014/2015 - Krajská soutěž "A"

Šestá sezóna v Krajské soutěži byla pro nás smolná. Dlouho jsme se nemohli rozehrát a tak až v sedmém kole jsme se odpoutali z posledního místa. Do konce soutěže jsme ovšem stihli ještě uhrát 11 bodů což za normálních okolností by bohatě stačilo na záchranu. Bohužel. Jelikož ve vyšších soutěžích se moravskoslezským družstvům nedařilo, padající lavina postihla i nás. Jenom díky organizačním záležitostem jsme se nakonec přeci jenom udrželi a tak 10. místo nám opět zaručilo účast v příštím ročníku.

 

Ročník 2015/2016 - ŠK Hošťálkovice A - Krajská soutěž "A", 

                                 ŠK Hošťálkovice B - Městská soutěž

Do letošního ročníku jsme postavili po 12 letech opět dvě družstva. A družstvo hrálo již sedmou sezónu Krajskou soutěž a B družstvo hrálo Městskou soutěž. Od A družstva jsme si slibovali tentokráte klidný střed tabulky. Soupiska byla dobře postavena, nová posila Tomáš Depta doplnil dvě naše hlavní opory Laďu Píšu na první a Ljuba Petrova na druhé šachovnici. Tím pádem se zkvalitnila spodní část základní sestavy. Ideální sestavu se ovšem nedařilo vždy stavět a tak ještě když se přidaly k tomu zdravotní problémy Ljuba, byli jsme rádi, že jsme skončili na 10.místě a soutěž jsme opět zachránili. Co se týká B družstva, tak to bylo příjemné překvapení.Letošní Městská soutěž měla 10 družstev a naše béčko v ni obsadila pěkné 5.místo .Letošní ročník byl pro náš klub dost náročný.Hodně zápasů a k tomu nepříznivé vylosování se spousty výjezdy. Proto je třeba všem našim hráčům poděkovat za bezproblémový průběh.

 

Ročník 2016/2017 -  Krajská soutěž "A"
 
Po osmi letech opouštíme Krajskou soutěž a sestupujeme do Městského přeboru.Před soutěží jsme měli snahu družstvo posílit o jednoho hráče.Bohužel se nám to nepovedlo a navíc prakticky celou sezónu nehráli Roman Grzegorz s Vlastikem Bayerem. Odehráli pouze minimum zápasů a to se taky projevilo na našich výsledcích. Soupiska byla postavena relativně dobře, ovšem ty díry v základní sestavě se těžko zacelovaly. Pochvala proto patří všem hráčům, kteří, ač se od začátku nedařilo odlepit ze spodních pater tabulky, nastupovali k zápasům a bojovali do posledního kola o záchranu soutěže.
 
Ročník 2017/2018 -  Městský přebor
Po sestupu z Krajské soutěže hrajeme Městský přebor. Z klubu odešel do Slovanu Ostrava Vlastik Bayer a z HTJ Odry Ostrava k nám přestoupili Ljubo Petrov a Mirek Šafarčík. Na hostování přišel Radim Kočur z TJ Ludgeřovice a Nikolaj Petrov ze Šenova. Co bylo důležité, že jsme udrželi u nás dále Laďu Píšu, který u nás hostuje už 15.sezónu.Po ůvodních dvou nečekaných porážkách, nám ani dobré výkony ve zbytku soutěže nestačily k návratu do Krajské soutěže a umístili jsme se na 3.místě. tzn. že nový ročník budeme opět hrát Městský přebor. Jelikož vítěz MP nereflektoval na postup, v příští sezóně se vracíme opět do KS
 
Ročník 2018/2019 -  ŠK Hošťálkovice A - Krajská soutěž "A",
                                  ŠK Hošťálkovice B - Městská soutěž
Po dvou letech jsme opět postavili dvě družstva. Naše A družstvo hrálo opět Krajskou soutěž skupinu A a naše B družstvo  Městskou soutěž, která s 11 přihlášenými družstvy byla po dlouhé době opět na slušné úrovni.V Krajské soutěže jsme se umístili tentokráte na velmi pěkném 6.místě. Do A družstva přišli na hostování "jedničky" Zdeněk Šoki z TJ Vítkovice a Jarda Folta z Dynama DP Ostrava. Naše B družstvo se umístilo na 8.místě

Výbor

Jan Peška

člen výboru (předseda)

Tomáš Kolařík

člen výboru

Radovan Fiala

člen výboru

 

     předseda klubu

        Jan Peška