Sedmnáctý ročník Ostravského koníka sedl Mirkovi Šafarčíkovi

21.05.2023 11:50

Jedna z největších šachových událostí v našem kraji ale také i v České republice, Ostravský koník, proběhl od 6.do 14.května 2023 nově v prostorách Černé louky. Této velkolepé akce se zúčastnilo 270 šachistů z 18 států celého světa, kteří se utkali ve třech výkonnostních skupinách. Tak jako každým rokem tak i letos na turnaji nechyběli ani členové našeho šachového klubu. Šest našich šachistů obsadilo všechny tři skupiny. V nejsilnější skupině FIDE Open „A“ za účasti 73 šachistů a také celkovým vítězem turnaje se stal mezinárodní mistr IM Rohith Krishna z Indie se 7,5 body před Kanaďanem Mikem Ivanovem, polským velmistrem GM Jarmulou a dalším velmistrem GM Golubkem z Ukrajiny. V této skupině jsme měli zastoupení i my. Naše jednička David Zinglar statečně bojoval ovšem v tak silné konkurenci se s 2,5 body umístil až v závěru startovního pole. O něco lépe se vedlo Karlu Cyroňovi, Tomáši Kolaříkovi a Lubovi Petrovovi ve skupině FIDE Open „B“ do 2000 elo, kteří se se střídavými úspěchy umístili v konkurenci 80 šachistů v druhé polovině výsledkové listiny. Co nám ale udělalo radost je výsledek našich dvou borců ve skupině FIDE Open „C“ tj hráčů s elem do 1600. V této skupině nastoupilo 117 šachistů. Jenda Dibák s Mirkem Šafarčíkem se od počátku pohybovali v horní polovině startovního pole což naznačovalo slibný výsledek. Škoda zaváhání Jendy Dibáka v 7. a 8. kole. Mirek Šafarčík ovšem hrál po celý turnaj v pohodě a svým výkonem 7 bodů obsadil krásné 5.místo pouhý půl bod za vítězem a to jen díky horšímu koeficientu soupeřů neboť na 2.až 6.místě se umístili hráči se shodným počtem bodů. Za tento výsledek byl ohodnocen velmi pěknou finanční cenou. Na závěr je třeba poznamenat, že pro naše borce nebylo tak důležité se umístit na předních pozicích ale tak jako pro většinu zúčastněných v první řadě šlo o účast na této velké akci a vyplnit si tak přestávku mezi mistrovskými zápasy, které začínají až začátkem října. Teď budou následovat další turnaje jak v našem kraji tak i po celé republice.